Masa śmietany kremówki

Często w przepisach kulinarnych wymieniana jest kremówka. To określenie dla śmietany kremówki. To śmietanka o wysokiej zawartości tłuszczu. Najczęściej znajdziemy kremówki 30% albo kremówki 36%. Śmietanka kremówka jest bardzo prosta w ubijaniu – w przeciwieństwie do chudszej śmietany. Im śmietana ma wyższą zawartość tłuszczu, tym łatwiej ją ubić. Tak naprawdę ubicie na sztywno jest możliwe tylko i wyłącznie w przypadku śmietany o zawartości tłuszczu minimum 30%. Bardzo często jednak okazuje się, że zakupiona przez nas śmietanka kremówka, np. śmietanka tortowa nie chce się ubić na puch. Jak to możliwe? Otóż nierzadko zdarzy nam się kupić śmietanki „oszukane”, kiedy to rzeczywista zawartość tłuszczu w produkcie nie zgadza się z tym, co jest napisane na opakowaniu.

Ubita śmietana kremówka to doskonały dodatek do ciast, tortów i innych deserów. Ale kremówka to składnik wielu ciast i nie tylko. Na przykład świetnie smakuje sernik z dodatkiem śmietany kremówki. Do ciasta potrzebna będzie margaryna (125 g), 0,5 szklanki cukru, 2 jajka, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 1 cukier waniliowy, 2 łyżeczki kartoflanki i 1 szklanka mąki. Do masy serowej oprócz pół litra śmietanki kremowej potrzebne będzie 1,5 kg twarogu, 3 łyżki mąki ziemniaczanej, 8 jajek, 1,5 szklanki cukru, 1 cukier waniliowy oraz rodzynki. Przygotowanie jest bardzo proste. Składniki na ciasto należy dokładnie zmiksować i wylać na posmarowaną tłuszczem blachę. Aby przygotować masę serową, trzeba utrzeć żółtka z cukrem, ubić białka na sztywną pianę. Kremówkę ubijać i dodawać na przemian z białkiem do sera. Na koniec trzeba dodać bakalie oraz mąkę. Sernik należy piec około godziny w temperaturze 180 stopni.

Wiele pysznych ciast i ciastek ma w składzie kremówkę. Jest pyszna, delikatna i aksamitna. Posiada jednak wysoką wartość kaloryczną, dlatego nie należy przesadzać z jej spożywaniem.